Chatham Yacht Club

Teaching Love of Sailing on Pleasant Bay Since 1921

  • Home
  • CYC Awards Previous Recipients

PREVIOUS RECEIPIENT LISTING OF AWARDS

CHATHAM YACHT CLUB ANNUAL AWARDS

Lane-Leighton, S. Arthur Petersom, Cary/ Sampson, Mighty Mary, Mighty Mac, John Wesp, Mclennen, Taylor Trophies

TUESDAY SERIES RACE 1

Rogers, Rosenthall, Howes, Midweek, Opti Challenge Trophies

TUESDAY SERIES RACE 2

Goheen, McHorney, Yorke, Tomlinson, Jacobson Trophies

WEDNESDAY RACES

Coleman, Junior Ryan, McClennan, Doyle Trophies

SATURDAY RACES

Summers, Presidents, Benson, Walton, Dickson, Commodore, Clary Trophies

The recipient listings below date to 2000.  If you have information on recipients for the years prior, please share it with us!  webmaster@chathamyachtclub.org

BACK TO CURRENT AWARDS & TROPHIES


CHATHAM YACHT CLUB ANNUAL AWARDS


CHATHAM YACHT CLUB LEADERSHIP AWARDS

Award

Lane-Leighton

S. Arthur Peterson

Cary / Sampson

Mighty

Mary

Mighty

Mac

John Wesp

Alan  McClennen Sr. Golf

Taylor

Meet Me At

The Club

SEE SAW

2021

Alex Wesp

Lily Stoddard

Katelyn McGauley

Cailyn Murphy

Cody & Tucker Lamoreux

Julie Murphy

Pierson Douglass

Gwen Shipley

Nikki Bartlett

Mike Szymanski

2020

n/a

(Covid 19)

Audra Navey

Grace Gunsalus

Katelyn McGauley

Ben Siegel

Bartholomew Wesp

Sam Bartlett

Jeff Taylor

2019

Alex Wesp

Chad Bartlett

Clayton Kincaid

Grace Gunsalus

Will & Hank Bailey

Nikki Bartlett

Roman Douglass

Meredith Dart

2018

Amelia Gassner

Tommy Szymanski

Izzy Maggioni

Ryan Goldstein

Tracy Dart

Jacopo Cardinali

Polly Dickson

2017

Cody Lamoreux

Tucker Lamoreux

Caroline Edwards

Abby Lenox

Jack Murphy

Walt Kincaid & Elliott Lucil

James Grainger

Cathy Taylor

2016

Cody Lamoreux

Hank & Will Bailey

Julia Fuller

Mary Bush

Connor Blanchet

Suzanne Lenox

Brooke Bartlett

Meredith Dart

2015

Isabelle Dickson

Karina Lamoreux

Katie Dickson

Ellen Fuller

Tommy Szymanski

Walt Kincaid

Katelyn McGauley

JP Donelan

2014

Schuyler Bartlett

Sophie Blanchet

Hunter Rosenthall

Ashley Dart

JP Donelan

Elliott Lucil

Chad Bartlett

Alice Ronty

2013

Abby Lenox

Ashley Dart

Cameron Mitchell and Sarah Kane

Julia Fuller

Aaron Parry

Jeff Ward and Bonnie Rosenthall

Schuyler Bartlett

Roy Terwilliger

2012

Dale Estes

Christopher Cone

Katelyn Moore

Cary Anne Kane

Cameron Mitchell

Whitney Heavey

Clayton Kincaid

2011

Harris Padegs

Maddie Heavey

Cary Anne Kane

Sarah deSilva

Duncan Howes

Nancy Murphy

Hunter Rosenthall

2010

Joshua Howe

Micheal J. Mackey

Ryan McHorney

Courtney Bergh

Kyle Bessette

Dan Estes

Erin Moore

2009

John Hargreaves

Kyle Bessette

Kelsey Crowther

Sarah Hargreaves

Duncan Howes

Michelle deSilva

Lindsay Sullivan

2008

Will O'Sullivan

Christine deSilva and Spencer Ward

Kelsey Crowther and Jeffrey Bush

Catie O'Sullivan

Duncan Howes

Alex and Jeff Ward

Not Awarded

2007

Meagan Moore

Sarah Hargreaves

Elizabeth Ronty

Sarah Fuller

Johannes Raatz

Cathy and Jeff Taylor

Colin Hamilton

2006

Courtney Bergh

Katie Dickson

Willis Taylor

Alexa Rosenthall

Hunter Rosenthall

Mary Beth and Rob Bergh

Connor Sullivan

2005

Courtney Bergh

Sarah Fuller

Taylor Burmeister and Willis Taylor

Oriane Longerstaey

Jeffrey Bush

Kathy and Tom Howes

Hunter Rosenthall

2004

Katelyn Moore

Lindsey Bergh and Jeff Bush

Margaret Sampson

Liz Ronty

Clint Young

Denise Anthony

John Goheen

2003

Anders Rasmussen

Johannes Raatz

Meredith Dart

Liz Ronty

N/A

Polly Dickson

2002

Quinn Fitzgerald

Justin Holden

Elizabeth Ronty and Ryan McHorney

Meredith Dart

N/A

Bunny Dart

2001

Jared Bennett

Richie Dart

Neal Donovan

Margaret Sampson

N/A

Roy Terwilliger

2000

Avery Winn

Willis Taylor

Michael Proia and

Emily Taylor

Emily Taylor

N/A

Ellen Yorke


Top


TUESDAY SERIES RACE 1


Class

420

Laser

Sunfish

Beetle Cat

Optimist

Trophy

Rogers

Rosenthall

Howes

Midweek

Opti Challenge

2021

Katelyn McGauley

None Qualified

Anne Sampson

Calder Robbins

Sam Bartlett

2020

Cailyn Murphy

Camilo Coelho

2019

Ellen Fuller

None Qualified

None Qualified

Calder Robbins

Julia Scipione

2018

Tommy Szymanski

Nat Hammett

Dick Drury

Anne Sampson

Cailyn Murphy

2017

Karen Taylor

None Qualified

None Qualified

Ted & Melissa Dickson

Ryan McGauley

2016

Brendan Muprhy

None Qualified

None Qualified

Roy Terwilliger

Katelyn McGauley

2015

Jack Murphy

None Qualified

Christopher Cone

Ted Dickson / Carl Dickson

Katelyn McGauley

2014

Kyle Bessette

Harris Padegs

Blair Gatewood

Ted Dickson

Brendan Murphy

2013

Sarah Fuller

Harris Padegs

Blair Gatewood

Ted Dickson

Jack Murphy

2012

Sarah Fuller

None Qualified

Blair Gatewood

Carolyn Paczkowska

Jack Murphy

2011

Natalie Coleman-Fuller

Hunter Rosenthal

Anne Sampson

Carolyn Paczkowska

Jack Murphy

2010

Lindsey Bergh

Hunter Rosenthal

Blair Gatewood

Ted Dickson

Meg Sullivan

2009

Ryan McHorney

Hunter Rosenthal

Anne Sampson

Willis Taylor

Julia Fuller

2008

Sarah Fuller

Ryan McHorney

Nick Hoffman-Klaucke

Willis Taylor

Meg Sullivan

2007

Elizabeth Ronty

Nick Hoffman-Klaucke

Cathy Taylor

Kyle Bessette

2006

Liz Ronty / Meredith Dart (Tie)

Christian Johansen

Ted Dickson

Linsey Bergh

2005

Meredith Dart

Duncan Howes

Alice Ronty

Anoush Longerstaey

2004

Margaret Samson

Duncan Howes

Ted Dickson

Anoush Longerstaey

2003

Liz Ronty / Meredith Dart (Tie)

Paul Burmeister

Tina Spring

2002

Liz Ronty

Drew Gatewood

Ted Dickson

2001

Margaret Samson

Jason Anthony

Ted Dickson

2000

Paige Fitzgerald

Christian Johansen

Roy Terwilliger



TUESDAY SERIES RACE 2


Class

420

Laser

Sunfish

Beetle Cat

Optimist

Trophy

Goheen

McHorney

Yorke

Tomlinson

Jacobson

2021

Karen Taylor

None Qualified

Anne Sampson

Carolyn Packowska

Sam Bartlett

2020

2019

Ellen Fuller

None Qualified

Dick Drury

Cathy Taylor

Julia Scipione

2018

Jack Murphy

None Qualified

Hannah Carlisle

Carolyn Paczkowska

Tucker Lamoreux

2017

Julia Fuller

None Qualified

None Qualified

Cathy Taylor

Ryan McGauley

2016

Brendan Muphy

None Qualified

None Qualified

Cathy Taylor

Katelyn McGauley

2015

Ted Dickson / Emily Dickson

None Qualified

None Qualified

Tina Spring

Cody Lamoreux

2014

Barb Shipley / Julie Murphy

Kieren Sweeney

Blair Gatewood

Carolyn Paczkowska

Brendan Murphy

2013

Duncan Howes

Harris Padegs

Blair Gatewood

Carolyn Paczkowska

Jack Murphy

2012

Sarah Fuller

None Qualified

Blair Gatewood

Cathy Taylor

Jack Murphy

2011

Natalie Coleman-Fuller

None Qualified

Carolyn Paczkowska

Jack Murphy

2010

Ted Dickson

None Qualified

Blair Gatewood

Carolyn Paczkowska

Meg Sullivan

2009

Ted Dickson

Hunter Rosenthall

Anne Sampson

Carolyn Paczkowska

Meg Sullivan

2008

Ted Dickson

Ryan McHorney

Blair Gatewood

Carolyn Paczkowska

Meg Sullivan

2007

Ted Dickson

Nick Hoffman-Klaucke

Cathy Taylor

Courney Bergh

2006

Katie Dickson

Hunter Rosenthall

Alice Ronty

Lindsey Bergh

2005

Cinnie Goldberg

2004

Melissa Dickson

Anoush Longerstaey

2003

Natalie Coleman-Fuller

Lindsey Bergh

2002

Emily Taylor

Ryan Murphy

2001

Bridget Dickson

Alexa Rosenthal

2000

Melissa and Carol Dickson

Clint Young



WEDNESDAY RACES


Wednesday Junior Races

Class

420

Laser

Sunfish

Beetle Cat

Optimist

Trophy

Coleman

Junior

Ryan

McClennan

Doyle

2021

Alex Wesp

None Qualified

None Qualified

None Qualified

Sam Bartlett

2020

Alex Wesp

None Qualified (Covid-19)

Max Wesp

None Qualified (Covid-19)

2019

None Qualified

2018

Cailyn Murphy

None Qualified

None Qualified

Eli Gersberg

Julia Scipione

2017

Katelyn McGauley

None Qualified

Tie: Lucy Grant  Hannah Carslile

Sam Bartlett

Ryan McGauley

2016

Brendan Murphy

None Qualified

Coco Fitzmaurice

Jessica Scipione

Katelyn McGauley

2015

Jack Murphy

Margaret Dickson

None Qualified

Julia Scipione

Cody Lamoreux

2014

Jack Murphy

None Qualified

None Qualified

Cody Lamoreux

Tucker Lamoreux

2013

Connor Blanchet

Tucker Lamoreux

Brendan Murphy

2012

Meghan Sullivan

Tucker Lamoreux

Jack Murphy

2011

Julia Fuller

Lauren Grossi

Jack Murphy

2010

Cary Anne Kane

Meg Sullivan

2009

Sarah Hargraeves

John Hargraeves

2008

Sarah Fuller

Julia Fuller

2007

Elizabeth Dubovik / Quinn Howes

Kyle Bessette

2006

Jeffrey Bush

Corey Rose Mitchell

Lindsey Bergh

2005

Lindsey Bergh

2004

Blair Gatewood

Ariana Murphy

Lindsey Bergh

2003

Elizabeth Ronty / Corinne Johnson

Duncan Howes

Emily Dickson

Sarah Fuller

2002

Christian Johansen

Drew Gatewood

Katie Dickson

Alexa Rosenthal

2001

Meredith and R Dart

Jason Anthony

Katie Dickson

Alexa Rosenthal

2000

Clint Young

Caroline Dowd

Katie Dickson

Elizabeth Goheen




SATURDAY SERIES



Class

420

Baybird

Laser

Sunfish

 

Trophy

Summers

President

Benson

Walton

 

2021

Ryan McGauley

Catherine Dickson

Camilo Coelho

 

2020

Ryan & Katelyn McGauley

None Qualified

Tommy Szymanski

Anne Sampson

 

2019

Ryan McGauley

None Qualified

Nat Hammatt

Blair Gatewood

 

2018

Karen Shipley
Barb Shipley

None Qualified

Nat Hammatt

Anne Sampson

 

2017

Abby Lenox

Natalie Coleman Fuller & Allison Coleman

Greg McGauley

Anne Sampson

 

2016

Tie : Natalie Coleman Fuller & Alison Coleman

None Qualified

Anne Sampson

 

2015

Jack Murphy

Natalie and Allison Coleman

None Qualified

Dave Abel

 

2014

Jack Murphy / Connor Blanchet

Ted and Katie Dickson

None Qualified

Anne Sampson

 

2013

Sarah Fuller

Natalie and Allison Coleman

Harris Padegs

Blair Gatewood

 

2012

Kyle Bessette

Natalie and Allison Coleman

None Qualified

Blair Gatewood

 

2011

Kyle Bessette

Ted and Katie Dickson

Hunter Rosenthall

Blair Gatewood

 

2010

Sarah Fuller

Natalie and Allison Coleman

Hunter Rosenthall

Blair Gatewood

 

2009

Ryan McHorney and Meredith Dart

Ted and Katie Dickson

None Qualified

Anne Sampson

 

2008

Johannes Raatz and Shaylun Hauswirth

Natalie and Allison Coleman

Ryan McHorney

David Abel

 

2007

Oriane Longerstaey

Natalie and Allison Coleman

David Abel

 

2006

Alexa Rosenthal

Taylor and Paul Burmeister

David Abel

2005

Margaret Sampson

Natalie and Allison Coleman

David Abel

2004

Neal Donovan

Natalie and Allison Coleman

George McHorney

2003

Margaret Sampson

Natalie and Allison Coleman

Jason Anthony

2002

Clint Young

Natalie and Allison Coleman

Anne Sampson

2001

Clint Young

Natalie and Allison Coleman

Marty Rich

2000

Paige Fitzgerald

Natalie and Allison Coleman

Anne Sampson


SATURDAY SERIES CONTINUED

Class

Sunfish

Catboat

Beetle Cat

Optimist

 

Trophy

Walton

Dickson

Commodore

Clary

 

2021

Camilo Coelho

Cailyn Murphy

Sam Bartlett

 

2020

Anne Sampson

Ann Carson

Calder Robbins

Julia Scipione

 

2019

Blair Gatewood

Alice Ronty

Calder Robbins

Sam Bartlett

 

2018

Anne Sampson

Bonnie Rosenthall

Carolyn Paczkowska

Cody Lamoreux

 

2017

Anne Sampson

Alice & Paul Ronty

Roy Terwilliger

Ryan McGauley

 

2016

Anne Sampson

Dorothy Cary

Carolyn Paczkowska

Katelyn McGauley

 

2015

Dave Abel

Colin, Erin, and Robin Fuller

Carolyn Paczkowska

Cody Lamoreux

 

2014

Anne Sampson

None Qualified

Carolyn Paczkowska

Schuyler Bartlett

 

2013

Blair Gatewood

Bonnie Rosenthall

Carolyn Paczkowska

Abby Lenox

 

2012

Blair Gatewood

None Qualified

Cathy Taylor

Jack Murphy

 

2011

Blair Gatewood

None Qualified

Barbara Shipley

Sydney Clary

 

2010

Blair Gatewood

None Qualified

Carolyn Paczkowska

Julia Fuller

 

2009

Anne Sampson

None Qualified

Roy Terwilliger

Sarah Kane

 

2008

David Abel

None Qualified

Willis Taylor

Sarah Kane

 

2007

David Abel

None Qualified

Ted Dickson

Anoush Longerstaey

 

2006

David Abel

None Qualified

Ted Dickson

Anoush Longerstaey

2005

David Abel

F. Warren McFarlan

Ted Dickson

Anoush Longerstaey

2004

George McHorney

F. Warren McFarlan

Dan Mendelsohn

Quinn Howes

2003

Jason Anthony

F. Warren McFarlan

Ted Dickson

Alexa Rosenthall

2002

Anne Sampson

F. Warren McFarlan

Roy Terwilliger

Alexa Rosenthall

2001

Marty Rich

F. Warren McFarlan

Roy Terwilliger

Alexa Rosenthall

2000

Anne Sampson

Joseph R. Tamsky

Carol Dickson

Clinton Young





As noted, the listings above date back to 2000.  If  you have information on recipients prior to 2000, please share the details with us at webmaster@chathamyachtclub.org

Chatham Yacht Club | P.O. Box 531 | North Chatham, MA 02650

CYC is a 501(c)(3) Non-Profit Organization. Your donations are tax deductible!

Powered by Wild Apricot Membership Software